Systemy i aplikacje przemysłowe

Branże

Zastosowania:

Pomiar rtęci w spalinach


Gasmet CMM

System monitoringu emisji rtęci CMM to kompleksowe rozwiązanie zaprojektowane w celu spełnienia przepisów dotyczących ciągłego monitoringu emisji rtęci. System uzyskał certyfikat QAL1 wydany przez TUV oraz MCERTS. Jest to idealne rozwiązanie do ciągłego pomiaru rtęci w strumieniach gorących, mokrych oraz korozyjnych gazów. Wszystkie części systemu mające kontakt z próbką grzane są do 180 °C. Analizator CMM (ang. Continous Mercury Monitor)  wykorzystuje metodę atomowej fluorescencji zimnych par (ang. Cold Vapour Atomic Fluorescence, skr. CVAF), która charakteryzuje się wysoką czułością. Limit detekcji analizatora CMM wynosi 0,02 µg/m3, a najniższy certyfikowany zakres pomiarowy  0-5 µg/m3, co w konsekwencji pozwala na osiągnięcie bardzo wysokiej dokładności pomiaru. Jednocześnie najwyższy certyfikowany zakres pomiarowy systemu to aż 1000 µg/m3, co umożliwia, pomiar wyższych pików bez żadnych zmian sprzętowych. Dzięki takiej elastyczności, jeżeli w przyszłości limity emisji ulegną zaostrzeniu, to ze względu na swoje wyjątkowe parametry wykonawcze (wykrywalność i niepewność pomiaru) system z pewnością spełni nowe wymagania. Dzięki zintegrowaniu generatora azotu i par rtęci uruchomienie systemu CMM, wymaga wyłącznie podłączenia sprężonego powietrza i zasilania elektrycznego. Aby można było mierzyć ślady rtęci na poziomie mikrogramów z tak niezwykłą dokładnością, oprócz samej metody pomiarowej CVAF, system posiada szereg specjalistycznych rozwiązań technicznych. Należy do nich między innymi:

  • rozcieńczanie próbki zapewniające minimalizowanie interferencji powodowanych obecnością gazów zakłócających pomiar rtęci takich jak SO2,
  • powlekanie elementów mających kontakt z próbką, specjalną powłoką zapobiegającą przylepianiu się cząstek rtęci na powierzchni materiałów,
  • wysokosprawny dwustopniowy przedmuch wsteczny flirtu cząstek stałych,

 

Metoda pomiarowa

Spektrometr CVAF pracuje w oparciu o technikę fluorescencji atomowej zimnych par. Sam spektrometr mierzy rtęć atomową. Aby zmierzyć rtęć całkowitą, łącznie z jej tlenkami, stosowany jest termiczny konwerter przekształcający wszystkie postaci rtęci m.in. chlorki w rtęć atomową mierzoną przez analizator. Konwerter sprzężony jest z celą pomiarową w celu minimalizacji ryzyka dalszych reakcji wprowadzających atomy rtęci ponownie w formy tlenków pomiędzy spektrometrem a konwerterem. Metoda nie wymaga zastosowania chemii mokrej lub pułapek powlekanych złotem. Kalibracja całego systemu przebiega automatycznie, przy użyciu wbudowanego kalibratora.

Niezawodny nawet w trudnych warunkach

System przeszedł pomyślnie testy na wielu instalacjach, takich jak: elektrownie węglowe, spalarnie odpadów, cementownie. Charakteryzuje się długoterminową stabilnością oraz wysoką dyspozycyjnością >99%. Biorąc pod uwagę reaktywny charakter rtęci została podjęta szczególna ostrożność mająca na celu zapewnienie, że rtęć występująca w spalinach nie została zaabsorbowania w pyle zbierającym się w filtrach sondy probierczej. System Gasmet CMM zawiera mniejszy element filtracyjny, który minimalizuje ilość pyłu odkładającego się na filtrze oraz dwu stopniowy mechanizm przedmuchu wstecznego. Przedmuch najpierw usuwa pył z elementu filtracyjnego a następnie usuwa pył z rurki probierczej sondy z powrotem do procesu.

Dane techniczne

  • Metoda pomiarowa: fluorescencja atomowa zimnych par CVAF
  • Najniższy certyfikowany zakres pomiarowy: 0 – 5 μg/m3
  • Próg detekcji: 0.02 μg/m3
  • Temperatura pracy: 5 – 40°C
  • Czas odpowiedzi T90: ‹ 120 s
  • Zasilanie: 400VAC 3f 50Hz
  • Sonda: SS316, części zwilżalne przez próbkę powleczone szkłem, temp. pracy max. 250°C, dł. 122cm
  • Linia grzana: wbudowane rurki z PFA i PTFE do przesyłu próbki, gazu kalibracyjnego, powietrza i azotu
  • Wyjścia: 4-20mA
  • Wymiary szafy: 2030x600x600 (klimatyzacja na górze szafy)
  • Waga: 230kg
  • IP: szafa IP54, klimatyzator IP34

Więcej infomracji:

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego systemu, skontaktuj się z nami:

Zobacz również: