Systemy automatycznej filtracji sitowej na oczyszczalniach ścieków
3 lipca 2024 | Baza wiedzy
Oczyszczalnia ścieków wykorzystuje różnego rodzaju procesy mechaniczne i biologiczne w celu możliwie najdokładniejszego oczyszczenia ścieków oraz wód ze znajdujących się w nich zanieczyszczeń organicznych i mechanicznych. Systemy automatycznej filtracji sitowej są niezwykle istotnym elementem procesu oczyszczania we wszystkich nowoczesnych oczyszczalniach ścieków, a główną rolą tego typu filtrów jest usuwanie ze ścieków zanieczyszczeń stałych.
Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii, automatyczne systemy filtracji sitowej są zazwyczaj przystosowane do pracy z maksymalną efektywnością w sposób ciągły i przy praktycznie zerowej potrzebie obsługi przez personel. Przekłada się to na zauważalną redukcję kosztów eksploatacji danej oczyszczalni, zmniejszenie ilości obowiązków dla jej pracowników, a także na możliwość wykorzystania uzyskanej wody procesowej do procesów w obrębie oczyszczalni.
W dalszej części artykułu zostały opisane podstawowe zasady działania tych systemów, korzyści płynące z ich zastosowania oraz omówione filtry sitowe Bernoulliego dostępne w ofercie OMC Envag.
Filtry sitowe – zasada działania
Głównym elementem filtrującym w tego typu urządzeniach jest filtr sitowy, który zatrzymuje zanieczyszczenia, wyłapując je z przepływającej przez filtr cieczy. Przefiltrowane w ten sposób ścieki bądź woda jest następnie odprowadzana do kolejnych etapów na oczyszczalni. W przypadku, gdy konieczne jest czyszczenie sita, proces ten może odbywać się automatycznie bądź manualnie, zależnie od modelu filtra oraz zastosowanych rozwiązań technicznych.
Samoczynne płukanie filtra Bernoulliego we wszystkich filtrach sitowych Bernoulli System z oferty OMC Envag jest inicjowane przez wbudowany zegar na podstawie wprowadzonych ustawień bądź w wyniku działanie przetownika ciśnienia.
Proces przebiega w kilku etapach:
- płukanie wstępne – w trakcie tej sekwencji procesu zawór płukania zostaje otwarty, a wszystkie większe cząstki ulegają wypłukaniu;
- wprowadzenie do kosza filtra specjalnego dysku- proces ten przebiega w taki sposób, aby po jego zakończeniu pomiędzy dyskiem a ścianami kosza filtra pozostała wolna przestrzeń;
- uwolnienie cząstek przylegających do powierzchni kosza filtra – następuje ono w wyniku spadku ciśnienia statycznego i odwrócenia kierunku przepływu, wynikającego z lokalnego wzrostu prędkości przepływu przy obwodzie dysku;
- odprowadzenie cząstek z filtra przez króciec popłuczyn.
Automatyczne filtry sitowe – BERNOULLI
Do czego wykorzystywana jest filtracja sitowa?
Najczęściej filtry sitowe są stosowane na wstępnych, początkowych etapach procesu oczyszczania ścieków bądź wody przemysłowej z zawiesin stałych i innych większych zanieczyszczeń mechanicznych. Możliwa jest także filtracja wody, w tym wód powierzchniowych i podziemnych, z różnego typu zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych, jak np. liście, piasek czy inne zanieczyszczenia.
Filtry sitowe w oczyszczalniach ścieków mogą także być wykorzystywane między innymi do:
- filtracji wstępnej ścieków zawierających zanieczyszczenia stałe;
- filtracji wstępnej przy uzdatnianiu wody przemysłowej,
- filtracji wody chłodzącej w celu zabezpieczania płytowych wymienników ciepła oraz innych urządzeń technologicznych;
- filtracji wód powierzchniowych;
- filtracji wód użytkowych.
Automatyczne filtry sitowe w ofercie OMC Envag
Filtry Bernoulliego dostępne w naszej ofercie to urządzenia renomowanej szwedzkiej firmy Bernoulli System, która opracowała innowacyjne, automatyczne systemy filtracji ścieków, pozwalające skutecznie zredukować zawartość zawiesin w filtrowanej cieczy przy użyciu filtracji mechanicznej ciśnieniowej sitowej. Wszystkie filtry sitowe firmy Bernoulli System dostępne w OMC Envag to systemy w pełni zautomatyzowane i samopłuczące, przeznaczone do ciągłej pracy.
Dzięki unikalnemu projektowi, czyszczenie filtra odbywa się bezkontaktowo i automatycznie, bez konieczności ręcznej interwencji ze strony obsługi. Co równie ważne, filtry firmy Bernoulli System cechują się prostą konstrukcją i posiadają minimalną liczbę ruchomych części, co przekłada się na ich niezawodność, bezawaryjną pracę oraz ogromną trwałość.
W zależności od wybranego modelu, filtry sitowe Bernoulli System mogą być wykonane z polichlorku winylu (PVC), stali nierdzewnej 316 bądź poliestru wzmacnianego włóknem szklanym (GRP). Dostępne modele obejmują trzy główne linie filtrów:
- filtry sitowe BSP – ekonomiczne modele do zastosowań w przypadku niewielkich przepływów (maksymalnie do 130 m3/h);
- filtry sitowe BSS – linia zaprojektowana z myślą o przepływach średniej wielkości (do 2000 m3/h) i użytkowania w środowiskach wymagających wysokiej klasy stali nierdzewnej;
- filtry sitowe BSG – modele z tej linii są przeznaczone do zastosowań o wysokich przepływach (do 6400 m3/h) i do użytkowania w środowiskach, gdzie wymagane są lekkie i trwałe filtry o wysokiej wydajności.
Automatyczne filtry sitowe – BERNOULLI
Filtry sitowe BERNOULLI – najważniejsze korzyści
Pełna automatyzacja pracy i procesu czyszczenia to nie jedyne zalety filtrów Bernoulliego z naszej oferty. Wśród pozostałych zalet tych urządzeń znajdują się między innymi:
- bezawaryjność,
- szeroki zakres możliwych zastosowań (m.in. petrochemia, energetyka, przemysł, produkcja stali, hodowla w środowiskach wodnych, farmaceutyka oraz przemysł spożywczy);
- szybki i niezawodny proces automatycznego czyszczenia;
- niskie ciśnienie płukania (0,3 bar);
- duży zakres przepływu (zależnie od wybranego modelu nawet do 6400 m3/h);
- bardzo niskie koszty eksploatacji.
Dodatkową zaletą dla inwestora jest łatwość instalacji oraz możliwość montażu filtra w praktycznie dowolnej pozycji bez jakiegokolwiek uszczerbku dla wydajności i niezawodności urządzenia.
W przypadku pytań dotyczących filtrów sitowych Bernoulli System dostępnych w naszej ofercie, zachęcamy do kontaktu – specjaliści OMC Envag udzielą wyczerpujących odpowiedzi i wyjaśnią wszelkie wątpliwości.
Zobacz również
Wykonaliśmy zewnętrzną stację dezynfekcji ścieków Covidowych dla modułowego szpitala pacjentów zarażonych Sars-Cov-2 w oparciu o dozowanie środka utleniającego. Szafka wyposażona została w grzałkę elektryczną oraz system grawitacyjnej wentylacji. …
Nowość w naszej ofercie: Przepływomierz LaserFlow firmy TELEDYNE Isco. Technologia laserowa zaimplementowana w urządzeniu otwiera nowe możliwości w pomiarach przepływu ścieków. Przepływomierz LaserFlow BEZKONTAKTOWO mierzy natężenie przepływu w kanałac …
Służby szybkiego reagowania: strażacy, specjalistyczne zespoły ratownicze czy wojsko często napotykają niezidentyfikowane gazy w miejscach wypadków, awarii, klęsk żywiołowych. Dlatego w celu zminimalizowania ryzyka oraz zwiększenia bezpieczeństwa kluczowa jest szybka i rzetelna ocena sytuacji na miejscu awarii.
We współpracy z firmą WALCHEM i PYXIS LAB, mamy przyjemność zaprezentować nowe sensory do kolejnych, ciekawych aplikacji. Sensor do pomiaru tlenu ST-775 pracuje w szerokim zakresie 0,4–2000 PPB. Typowe zastosowania: • Instalacja wody zasilającej kocioł …
W ostatnim czasie dostarczyliśmy dwie stacje dezynfekcji ścieków Covidovych do Szpitala Tymczasowego. Inwestycja została zrealizowana w rekordowo krótkim czasie, od pierwszego kontaktu do uruchomienia stacji minęło zaledwie 4 dni, konieczne było skoord …