Redukcja i podnoszenie ciśnienia wody w przemyśle – możliwości systemowe
8 września 2024 | Baza wiedzy
W wielu gałęziach przemysłu woda jest niezbędnym elementem procesów produkcyjnych i ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego ich przebiegu. Oznacza to konieczność zarządzania ciśnieniem wody we wszystkich instalacjach i układach, w których jest ona wykorzystywana. W tym artykule opisujemy, jak podnoszenie ciśnienia wody i jego kontrola przy użyciu dostępnych na rynku rozwiązań systemowych wpływa na efektywność oraz bezpieczeństwo procesów, oraz wskazujemy najważniejsze korzyści z zastosowania tych metod w praktyce.
Kontrola ciśnienia wody w przemyśle – dlaczego jest konieczna?
Kontrola ciśnienia wody w szeroko rozumianym sektorze przemysłowym jest niezbędna, aby utrzymywać parametry ciśnienia wody wykorzystywanej w danej instalacji na pożądanym, optymalnym poziomie. Przekłada się to na poprawę bezpieczeństwa i efektywności funkcjonowania poszczególnych układów oraz wszystkich urządzeń, które pracują w ich obrębie.
Co równie ważne, optymalizacja zużycia wody poprzez właściwe zarządzanie ciśnieniem w instalacjach przemysłowych pozwala uzyskać wymierne, zauważalne oszczędności w zakresie kosztów eksploatacyjnych oraz operacyjnych firmy związanych z użytkowanymi układami wodnymi.
Z perspektywy ekonomicznej istotny jest także fakt, że podnoszenie ciśnienia wody i jego precyzyjna kontrola w sektorze przemysłowym może pomóc ograniczyć straty wody wynikające np. z nieprawidłowej obsługi. Dodatkową korzyścią właściwego zarządzania ciśnieniem wody jest stabilizacja wartości ciśnienia w poszczególnych układach, a co za tym idzie, optymalizacja parametrów pracy instalacji oraz urządzeń. W instalacjach przemysłowych przekłada się to na dalszą redukcję kosztów operacyjnych w wyniku zmniejszenia prędkości zużycia eksploatacyjnego.
Metody zarządzania ciśnieniem wody w przemyśle
Wyróżnia się dwie zasadnicze techniki zarządzania ciśnieniem wody wykorzystywanej na potrzeby przemysłowe:
- podnoszenie ciśnienia wody,
- redukcja ciśnienia wody.
Warto w tym kontekście dodać, że w praktyce obie wymienione metody niejednokrotnie są stosowane równolegle, ponieważ skuteczna stabilizacja ciśnienia wody przemysłowej rzadko wymaga tylko jednej z nich.
Podnoszenie ciśnienia wody – rozwiązania
Zbyt niskie ciśnienie wody w instalacjach i systemach przemysłowych przekłada się na redukcję efektywności procesów produkcyjnych, może także prowadzić do awarii lub nawet zniszczenia urządzeń działających w takim systemie. Podnoszenie ciśnienia wody jest także często potrzebne w rozbudowanych instalacjach, których długość sprawia, że dochodzi do naturalnego spadku ciśnienia płynącej w nich wody.
Dostępne na rynku rozwiązania do podnoszenia ciśnienia wody można ogólnie podzielić na:
- pompy ciśnieniowe,
- zestawy hydroforowe (systemy pomp),
- przepompownie.
Podnoszenie ciśnienia wody – rozwiązania z oferty OMC Envag
W bieżącej ofercie posiadamy łatwe w obsłudze, wydajne i niezawodne pompy wirowe firmy Grundfos, przeznaczone do podnoszenia ciśnienia wody w zastosowaniach przemysłowych w praktycznie każdym sektorze gospodarki. Poniżej krótko opisujemy poszczególne rodzaje pomp wirowych dostępnych w naszym asortymencie.
Pompy wirowe Grundfos NB
Jednostopniowe, monoblokowe pompy odśrodkowe z wlotem osiowym Grundfos NB to urządzenia o korpusie spiralnym i konstrukcji back-pull-out, pozwalającej na usunięcie silnika, podstawy silnika oraz wirnika bez demontażu korpusu samej pompy czy rurociągów. Dzięki temu wszystkie pompy Grundfos NB mogą być bez problemu serwisowane przez jednego pracownika przy użyciu dźwigu. Pompy typoszeregu NB posiadają także uszczelnienie wału typu O-ring, odciążone hydraulicznie wirniki oraz są w pełni zgodne z normą ISO 5199, a w razie potrzeby mogą zostać przygotowane z dopuszczeniem ATEX.
Pompy wirowe Grundfos TP
Jednostopniowe, odśrodkowe pompy typu in-line, wyposażone w mechaniczne uszczelnienie wału oraz krótkie sprzęgło (pompa i silnik stanowią oddzielne jednostki). Pompy Grundfos TP posiadają zoptymalizowany układ hydrauliczny, co przekłada się na poprawę wydajności oraz konstrukcję top-pull-out, ułatwiającą prace serwisowe. W zależności od modelu, pompy Grundfos typoszeregu TP mogą być wyposażone w silnik o stałej prędkości obrotowej lub silnik z elektroniczną regulacją prędkości obrotowej.
Pompy wirowe Grundfos CM
Wielostopniowe pompy monoblokowe z poziomym wlotem osiowym należące do typoszeregu CM/CME to urządzenia o kompaktowej, modułowej konstrukcji, ułatwiającej w razie potrzeby tworzenie rozwiązań niestandardowych. Pompy Grundfos CM/CME są niezawodne i ciche (poziom hałasu podczas pracy poniżej 65 dB), a dzięki unikalnemu designowi obsługa pompy nie wiąże się z koniecznością użycia specjalistycznych narzędzi. Zależnie od modelu, pompy wirowe Grundfos typoszeregu CM/CME w naszej ofercie są dostępne w wykonaniu z żeliwa bądź stali nierdzewnej, natomiast samozasysające pompy CM wyłącznie w wykonaniu ze stali nierdzewnej.
Pompy wirowe Grundfos CR
Pompy Grundfos typoszeregu CR to wielostopniowe, pionowe pompy odśrodkowe wyposażone w króciec ssawny i tłoczny w układzie in-line, dzięki czemu mogą być montowane na poziomych rurociągach, o ile rury od strony tłocznej i ssawnej znajdują się na tym samym poziomie i mają tę samą średnicę. Pompy wirowe Grundfos CR mają głowice oraz podstawy wykonane z żeliwa szarego, natomiast pozostałe elementy mogą być wykonane z różnych materiałów, zależnie od rodzaju tłoczonej cieczy oraz wymagań inwestora.
Zastosowanie właściwie dobranych pomp bądź zestawów hydroforowych pozwala doprowadzić do danej instalacji wodę pod odpowiednim ciśnieniem w sposób stabilny. Po dodatkowym wyposażeniu w zaawansowane systemy sterujące, czujniki ciśnienia oraz napędy o zmiennej prędkości można zauważalnie zredukować nie tylko straty wody, ale również zmniejszyć zużycie energii i tym samym ograniczyć koszty eksploatacyjne.
W bieżącej ofercie OMC Envag dostępna jest szeroka gama łatwych w obsłudze, wydajnych pomp wirowych renomowanej firmy Grundfos, przeznaczonych do podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach o charakterze przemysłowym. Dobierając rozwiązania dla klienta zawsze opieramy się gruntownym wywiadzie technicznym i najnowszych dostępnych technologiach, uwzględniając specyfikę działalności inwestora oraz jego wymagania i potrzeby.
W przypadku pytań na temat rozwiązań do podnoszenia ciśnienia wody dostępnych w naszej ofercie, zachęcamy do kontaktu – specjaliści OMC Envag udzielą wyczerpujących odpowiedzi i wyjaśnią wszelkie wątpliwości.
Zobacz również
Zgodnie z dyrektywą UE 2010/75/UE w sprawie emisji przemysłowych w dniu 03.12.2019 r. opublikowano decyzję wykonawczą ustanawiającą konkluzje BAT w odniesieniu do spalania odpadów obejmującą spalanie i współspalanie odpadów komunalnych, niebezpiecznych …
W dn. 20-22 września 2023 r. w Barcelonie odbyła się konferencja i wystawa CEM Emission Monitoring. CEM to międzynarodowa konferencja i wystawa poświęcona monitorowaniu emisji. Uczestnicy mieli możliwość cennego wglądu w najnowsze przepisy, technologie …
18-20 września w Hotelu Gołębiewski w Wiśle odbyła się jubileuszowa XX edycja Jesiennego Spotkania Browarników. OMC Envag również uczestniczył w tym wydarzeniu – firma zaprezentowała swoją ofertę na stoisku, a podczas konferencji Aleksander Labocha opo …
Początek roku szkolnego to czas, kiedy zaczyna się sezon konferencji, seminariów i targów. Pierwszym wydarzeniem branżowym po wakacjach było w XXV Sympozjum Naukowo-Techniczne ENERGETYKA BEŁCHATÓW 2023, w którym firma OMC Envag uczestniczyła jako partn …
Programowalne sterowniki logiczne (sterowniki PLC, od ang. Programmable Logic Controller) stanowią kluczowe elementy praktycznie każdego współczesnego systemu automatyki przemysłowej. Ich zasadniczym zadaniem jest sterowanie pracą maszyn i urządzeń dzi …
Firma OMC Envag wzięła udział w VIII Seminarium „Eksploatacja zakładów TPOK – doświadczenia”, które odbyło się w dniach 20-22 czerwca 2023 r. w Białymstoku. Organizatorem spotkania było Wydawnictwo „Nowa Energia”, a partnerem tegorocznej edycji było Pr …