
Precyzyjny pomiar dezynfekantów w wodzie pitnej kluczem do pełnej kontroli sieci i zapewnienia bezpiecznej wody pitnej. Jak sondy ST765-SS wspomagają produkcję i dystrybucję wody pitnej?
15 maja 2025 | Baza wiedzy
Jakość i bezpieczeństwo wody pitnej stanowią podstawę zdrowia publicznego, a obecność w niej różnego rodzaju zanieczyszczeń może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych u osób spożywających niewystarczająco oczyszczoną wodę. Dezynfekcja to jeden z podstawowych procesów wykorzystywanych do utrzymywania jakości wody podczas przepływu przez sieć dystrybucyjną. W tym artykule opisujemy, jaki wpływ na jakość wody pitnej ma stały monitoring poziomu dezynfekantów i dlaczego utrzymanie ich stężenia na odpowiednim poziomie jest tak ważne.
Znaczenie pomiaru dezynfekantów w wodzie pitnej
Skuteczna dezynfekcja wody pitnej pozwala na eliminację chorobotwórczych patogenów i mikroorganizmów w celu zapewnienia bezpieczeństwa konsumentom. W krajowej praktyce najczęściej stosowane środki dezynfekujące to wolny chlor, dwutlenek chloru oraz brom, których efektywność jest bezpośrednio zależna od stężenia – zbyt niskie może nie zapewnić pełnej dezynfekcji, natomiast zbyt wysokie może prowadzić do powstawania niepożądanych produktów ubocznych. Z tego względu konieczne jest precyzyjne monitorowanie stężenia środków dezynfekujących, a także utrzymanie stałej, niewielkiej nadwyżki biocydu utleniającego w celu zapewnienia bezpieczeństwa wody pitnej.
Precyzyjny pomiar stężenia dezynfekantów pozwala na:
- zapewnienie skutecznej dezynfekcji i utrzymanie odpowiedniego poziomu środków dezynfekujących;
- minimalizację ilości produktów ubocznych i ograniczenie powstawania niepożądanych związków chemicznych;
- spełnienie wymagań prawnych dotyczących jakości wody pitnej.
Wyzwania w monitorowaniu dezynfekantów
Jednym z głównych problemów związanych z utrzymaniem stężenia dezynfekantów na pożądanym poziomie jest złożona struktura i rozległość praktycznie każdej sieci dystrybucji wody pitnej. Ten fakt sprawia, że zachowanie optymalnego poziomu zastosowanych dezynfekantów i skuteczna dezynfekcja wody pitnej są w zasadzie niemożliwe bez precyzyjnej detekcji poziomu utleniacza w różnych punktach sieci.
Kolejnym poważnym wyzwaniem są potencjalne błędy pomiarowe wynikające z zastosowanych rozwiązań technicznych. Dla przykładu, w przypadku okresowego zaniku dozowania dezynfekanta, sondy o tradycyjnej budowie (membranowe) mogą zarosnąć biofilmem, w efekcie błędnie wskazując zerową zawartość dezynfekanta już po ponownym uruchomieniu dozowania. W dłuższej perspektywie może to skutkować chwilowym przedozowaniem biocydu i wynikającą z tego zmianą walorów fizykochemicznych wody (smak, zapach).
Dodatkowo, dezynfekanty (np. chlor) mogą reagować z naturalną materią organiczną w wodzie, tworząc różnego rodzaju uboczne produkty dezynfekcji (DBP, od ang. disinfection by-products), których obecność w zbyt wysokim stężeniu może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Minimalizowanie powstawania DBP wymaga starannej kontroli dawki dezynfekantu i usuwania prekursorów organicznych podczas uzdatniania wody.
Sondy Pyxis ST-765SS – charakterystyka i zastosowanie w systemach wodociągowych
Opracowane przez firmę Pyxis Lab sondy ST-765SS to bezmembranowe, wieloparametrowe sensory wykonane ze stali nierdzewnej i zaprojektowane do precyzyjnego pomiaru stężenia różnych środków utleniających w wodzie pitnej (w tym także wolnego chloru oraz dwutlenku chloru). Przy użyciu tych sond można również wyznaczać poziom pH oraz temperaturę wody. W razie potrzeby mogą być też stosowane do monitoringu stężeń utleniaczy w wodzie technologicznej.
Sensory Pyxis szeregu ST-765SS, dzięki wbudowanemu systemowi elektrochemicznego czyszczenia sensora, zapewniają niezwykle dokładne pomiary nawet w przypadku stężeń bliskich zera, dlatego znajduje szerokie zastosowanie na różnych etapach procesu uzdatniania i dystrybucji wody w systemach wodociągowych wody pitnej, systemach wtórnego zaopatrzenia w wodę, systemach wody użytkowej i dekoracyjnej oraz wielu innych.
Dzięki unikalnej konstrukcji i zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technicznych, sondy ST-765SS umożliwiają:
- optymalizację procesu dezynfekcji dzięki monitorowaniu stężenia dezynfekantów w czasie rzeczywistym;
- kontrolę stężenia środków dezynfekujących w różnych punktach sieci, co przekłada się na większe bezpieczeństwo wody dostarczanej do odbiorców;
- zdalne śledzenie parametrów wody i szybką reakcję na ewentualne nieprawidłowości dzięki możliwości integracji z systemami SCADA;
- dokładny pomiar zawartości biocydu (dezynfekanta) również w wartościach bliskich zera;
- ciągły, wiarygodny i powtarzalny pomiar dzięki zintegrowanemu procesowi elektrochemicznego czyszczenia, w wyniku czego nawet po dłuższym czasie braku dezynfekanta sondy nie zarastają biofilmem;
- kompensację wskazań stężenia biocydu z uwzględnieniem zmieniającego się pH wody za pośrednictwem wbudowanego i zintegrowanego w sondzie pomiaru temperatury oraz odczynu pH;
- krótki czas wpracowania nowej sondy po uruchomieniu, nieprzekraczający 1 godziny od pierwszego uruchomienia.
PYXIS ST-765-SS: Sensory do pomiaru dezynfekantów utleniających i ochrony membran RO
Główne korzyści stosowania sond ST-765SS
Dokładny i wiarygodny pomiar ilości biocydu w wodzie pitnej przy użyciu sond Pyxis ST-765SS pozwala na efektywne kontrolowanie oraz utrzymywanie stężenia dezynfekanta na optymalnym poziomie. To kwestia o tyle istotna, że zbyt niskie stężenie skutkuje namnażaniem życia biologicznego i potencjalnym zagrożeniem bezpieczeństwa dla osób spożywających wodę z zanieczyszczeniami biologicznymi. Z kolei zbyt wysokie stężenie biocydu negatywnie wpływa na walory fizykochemiczne wody (smak, zapach), prowadzi do zwiększonej obecności produktów ubocznych (DBP), a także zwiększa koszty operacyjne ze względu na większe zużycie biocydu.
Podsumowanie
Sondy Pyxis Lab szeregu ST765-SS to zaawansowane rozwiązania technologiczne, które umożliwiają niezwykle dokładne pomiary obecności biocydu w systemach uzdatniania i dystrybucji wody, pozwalając na optymalizację procesu dezynfekcji, redukcję kosztów operacyjnych oraz zapewniając zgodności z obowiązującymi przepisami i normami branżowymi.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu — nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na pytania i wyjaśnią wątpliwości.
Zobacz również

Przemysł stanowi podstawę gospodarki i jest źródłem towarów oraz produktów, bez których trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie współczesnego państwa i społeczeństwa. Nie jest to jednak sektor obojętny dla naturalnego środowiska – powstające w …

Miło nam poinformować, że firma OMC ENVAG po raz kolejny potwierdziła przynależność do grona najdynamiczniej rozwijających się firm w Polsce, otrzymując tytuł „Gazele Biznesu 2023”. „Gazele Biznesu” to najstarszy, najbardziej wiarygodny i najpopularnie …

Kotły przemysłowe są powszechnie wykorzystywane w szeroko rozumianym sektorze przemysłowym – zazwyczaj w ciągach technologicznych zakładów przemysłowych do wytwarzania energii niezbędnej do napędzania maszyn i urządzeń, a także do wytwarzania gorącej w …

Spalanie odpadów jako metoda wytwarzania energii poprzez neutralizację wysokokalorycznych odpadów od wielu lat budzi w polskim społeczeństwie emocje i dyskusje związane z rzekomą szkodliwością tego rozwiązania dla zdrowia ludzi oraz środowiska naturaln …

Każdego roku istniejące obiekty przemysłowe generują ogromne ilości różnego rodzaju zanieczyszczeń i substancji niebezpiecznych, które negatywnie wpływają na środowisko naturalne. W efekcie stopniowego wdrażania w naszym kraju coraz skuteczniejszych te …

Firma OMC ENVAG wzięła udział w XI Konferencji Technicznej „Nowy Model Energetyki”, która odbyła się w dniach 21-23 listopada 2023 r. w Kazimierzu Dolnym. Organizatorem wydarzenia było Wydawnictwo „Nowa Energia”. Podczas wydarzenia szczególnym zaintere …