Kondycjonowanie wody – technologie i możliwości
9 września 2024 | Baza wiedzy
Woda wykorzystywana w procesach przemysłowych czy przeznaczona do celów spożywczych musi spełniać rygorystyczne kryteria jakościowe i posiadać ściśle określone parametry fizykochemiczne. Zbyt niska jakość wody przemysłowej może skutkować przerwami w pracy linii produkcyjnych, być przyczyną awarii bądź usterek, a nawet doprowadzić do całkowitego zniszczenia instalacji, w której jest eksploatowana. Z tego względu woda musi być odpowiednio przystosowana do użytkowania w danym zastosowaniu bez utraty optymalnych parametrów ani dynamiki przepływu. Kondycjonowanie wody pozwala wyeliminować praktycznie wszystkie czynniki, które negatywnie wpływają na jej jakość. W tym artykule omawiamy najważniejsze metody i technologie kondycjonowania wody wykorzystywane do uzdatniania wody dla celów przemysłowych, użytkowych oraz spożywczych.
Na czym polega kondycjonowanie wody?
Najprościej mówiąc, kondycjonowanie wody to szereg procesów, których zasadniczym celem jest poprawa właściwości fizykochemicznych wody oraz jej jakości zgodnie z kryteriami i wymogami, jakie są stawiane wodzie w zależności od jej docelowego przeznaczenia. Co istotne, jest to proces, który musi być powtarzany w regularnych odstępach czasu, aby utrzymać parametry wody na pożądanym poziomie.
Kondycjonowanie wody – gdzie znajduje zastosowanie?
Kondycjonowanie wody jest wykorzystywane wszędzie tam, gdzie konieczne jest stabilne, długotrwałe utrzymanie odpowiedniej jakości wody oraz jej parametrów fizykochemicznych na konkretnych poziomach. W praktyce jest to przede wszystkim branża komunalna, większość gałęzi przemysłu, a także sektor spożywczy, branża farmaceutyczna i pływalnie oraz baseny.
Kondycjonowanie wody pitnej
Konieczność kondycjonowania wody pitnej wynika z obowiązujących w Polsce przepisów prawa, zgodnie z którymi dostawca wody użytkowej ma obowiązek zapewnienia jej odpowiedniej jakości oraz bezpieczeństwa mikrobiologicznego.
Kondycjonowanie wody kotłowej
W instalacjach kotłowych kondycjonowanie wody stosuje się w głównej mierze po to, by redukować ilość powstających osadów i skutecznie przeciwdziałać ich występowaniu.
Kondycjonowanie wody grzewczej
W przypadku instalacji grzewczych kondycjonowanie wody jest wymagane ze względów bezpieczeństwa – niskiej jakości woda mogłaby doprowadzić do awarii lub poważnego uszkodzenia instalacji, dlatego zazwyczaj wymagane jest utrzymywanie w nich wody o charakterystyce wody obiegowej.
Kondycjonowanie wody chłodniczej
Wody chłodnicze, szczególnie w otwartych układach chłodzących wykorzystywanych w przemyśle, charakteryzują się wysokim poziomem substancji o oddziaływaniu korozyjnym, często są w nich też obecne zanieczyszczenia biologiczne. Z tego względu niezbędne jest ich kondycjonowanie w celu zapobiegania procesom korozyjnym, mogącym w krótkim czasie doprowadzić do uszkodzenia danej instalacji.
Kondycjonowanie wody na pływalniach
Utrzymanie właściwych parametrów wód na pływalniach i w basenach dostępnych publicznie jest wymagana ustawowo od zarządców takich obiektów, a konkretne wytyczne w tym zakresie są ściśle określone w obowiązujących w Polsce regulacjach prawnych. Co istotne, kondycjonowanie wody na pływalniach, w parkach wodnych czy hotelach wymaga utrzymania niektórych parametrów wody basenowej na poziomach bardziej rygorystycznych niż w przypadku wody pitnej.
Najważniejsze technologie kondycjonowania wody
Technologie stosowane w procesie kondycjonowania wody są bardzo zróżnicowane. Dobiera się je w każdym przypadku na podstawie pożądanych parametrów wody oraz rodzaju i przeznaczenia danej instalacji, w której kondycjonowana woda ma być wykorzystywana. W ujęciu ogólnym współczesne technologie kondycjonowania wody można podzielić na następujące grupy:
- inhibitory korozji
- antyskalanty
- biocydy
- filtracja
Inhibitory korozji pozwalają skutecznie zabezpieczyć daną instalację przed negatywnym oddziaływaniem substancji korozyjnych znajdujących się w wodzie. Zależnie od składu chemicznego wody, inhibitory korozji mogą:
- wiązać obecne w niej metale w związki kompleksowe, łatwe do wychwycenia w dalszych etapach procesu kondycjonowania;
- neutralizować wolne gazy rozpuszczone w wodzie (np. dwutlenek węgla lub tlen);
- tworzyć warstwy ochronne na wewnętrznych powierzchniach zabezpieczanych instalacji;
- regulować poziom pH.
Antyskalanty redukują ilość znajdujących się w kondycjonowanej wodzie związków mineralnych (m.in. związków wapnia, magnezu, żelaza oraz soli mineralnych), dzięki czemu na wewnętrznych powierzchniach instalacji osadza się znacznie mniej substancji redukujących ich drożność oraz efektywność pracy.
Biocydy mają za zadanie eliminować z kondycjonowanej wody zanieczyszczenia biologiczne, jak wirusy, bakterie, pierwotniaki i inne mikroorganizmy mogące stanowić zagrożenie dla zdrowia bądź nawet życia osób i zwierząt spożywających zanieczyszczoną nimi wodę. Współcześnie jako skuteczne biocydy do dezynfekcji wody pitnej i na pływalniach zazwyczaj stosuje się dwutlenek chloru, podchloryn sodu oraz chlor gazowy, nierzadko w połączeniu z innymi technologiami, jak choćby ozonowanie czy naświetlanie promieniami UV.
Filtracja – filtracja sitowa na automatycznych filtrach samopłuczących firmy Bernoulli
Kondycjonowanie wody – rozwiązania z oferty OMC Envag
W bieżącej ofercie posiadamy niezawodne, wytrzymałe urządzenia przeznaczone do kondycjonowania wody w gospodarce wodnej, gospodarce ściekowej, szeroko rozumianym sektorze przemysłowym, inżynierii chemicznej i wielu innych gałęziach gospodarki. Wszystkie instalacje i systemy dostępne w asortymencie OMC Envag to rozwiązania renomowanych producentów, zapewniające wysoką precyzję pracy przy niskich kosztach eksploatacji i konserwacji.
Każdą instalację czy urządzenie dobieramy do potrzeb i specyfiki działalności inwestora w taki sposób, aby optymalnie spełniały oczekiwania, a jednocześnie zapewniały możliwość bezproblemowej rozbudowy bądź modyfikacji w przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba.
W przypadku pytań dotyczących urządzeń i systemów do kondycjonowania wody dostępnych w naszej ofercie, zachęcamy do kontaktu – specjaliści OMC Envag udzielą wyczerpujących odpowiedzi i wyjaśnią wszelkie wątpliwości.
Zobacz również
Spalanie odpadów jako metoda wytwarzania energii poprzez neutralizację wysokokalorycznych odpadów od wielu lat budzi w polskim społeczeństwie emocje i dyskusje związane z rzekomą szkodliwością tego rozwiązania dla zdrowia ludzi oraz środowiska naturaln …
Każdego roku istniejące obiekty przemysłowe generują ogromne ilości różnego rodzaju zanieczyszczeń i substancji niebezpiecznych, które negatywnie wpływają na środowisko naturalne. W efekcie stopniowego wdrażania w naszym kraju coraz skuteczniejszych te …
Firma OMC ENVAG wzięła udział w XI Konferencji Technicznej „Nowy Model Energetyki”, która odbyła się w dniach 21-23 listopada 2023 r. w Kazimierzu Dolnym. Organizatorem wydarzenia było Wydawnictwo „Nowa Energia”. Podczas wydarzenia szczególnym zaintere …
XVII Kongres Gospodarki Wodno-Ściekowej odbył się w dn. 17-18 października 2023 r. w Gdyni. Podczas tego spotkania firma OMC Envag demonstrowała działanie urządzeń: przepływomierza Teledyne Isco LaserFlow i w pełni zautomatyzowanego systemu pomiaru i k …
“Dni Betonu” są jednym z największych wydarzeń naukowo-technicznych branży budowlanej w Polsce i Europie. Organizowane są od 2000 roku. W tym roku konferencja odbyła się w dn. 9-11 października 2023 roku w Wiśle. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkani …
Firma OMC Envag uczestniczyła w XXX Sympozjum “Kruszywa Cement Wapno”, które odbyło się w dniach 4-5 października 2023 w Kielcach. Podczas spotkania odbyło się 5 paneli – w tym w równoległych sesjach: dla kruszyw oraz przemysłu cementowego i wapiennicz …